• Aktualności

    • Bartłomiej Włodkowski w „Kaczorowskim”


     Dnia 26 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie z panem Bartłomiejem Włodkowskim, prezesem Fundacji Ave i miłośnikiem historii, zwłaszcza lokalnej, zwłaszcza Białołęki.
     W trakcie zajęć przytoczył kilka niezwykłych, autentycznych historii, zarówno kryminalnych, które mroziły krew w żyłach, jak i takich, które chwytały za serce i dawały do myślenia.
     Jedną z takich opowieści jest historia pilota ppor. Anatola Piotrowskiego -uczestnika podniebnej bitwy, jaka miała miejsce nad Choszczówką 1 września 1939 roku. Porucznik Piotrowski, nie chcąc by uszkodzona maszyna spadła na okoliczne domy, skierował ją na okoliczne pola, sam ponosząc śmierć.
     Oczywiście, nie mogło zabraknąć kilku zdań o najsłynniejszym Białołęckim domu, domu przy ulicy Modlińskiej nr 257. W latach 30-tych XX wieku siostra Benigma (wcześniej aktorka scen warszawskich -Stanisława Umińska) z zakonu Benedyktynek Samarytanek prowadziła w nim Przystań dla Upadłych Dziewcząt. W czasie okupacji działał tam konspiracyjny teatr, w którym reżyserem był Leon Schiller. Pierwszym przedstawieniem była Pastorałka wystawiona w okresie Bożonarodzeniowym w roku 1942. Na przedstawienie to przybyli licznie przedstawiciele warszawskich elit artystycznych i kulturalnych.
     Inną formą działalności siostry Benigmy była pomoc, jakiej udzielała dziewczętom, które uciekły z warszawskiego getta. Dzięki jej działaniom 13 dziewczynek ocalało.
     Gdybyśmy chcieli wyznaczyć dla tych wszystkich opowieści jakiś wspólny mianownik, to mogłoby to być stare łacińskie powiedzenie: homo homini deus – homo homini lupus.
     W spotkaniu, które urozmaicone było wielorakimi zadaniami, konkursami dedykowanymi młodym ludziom, udział wzięła klasa 7g.

     Bartlomiej_Wlodkowski.pdf

      

      

     Warsztaty – „ Romskie zawody dawniej i dziś”

            Co my wiemy i Romach? Każdy z nas po dłuższej lub krótszej chwili zastanowienia odpowie – niewiele. Zawsze będą to pokutujące od lat stereotypy. Oczywiście stwierdzimy Cyganie – wróżby, ciekawa muzyka ale i niestety niechlubna cecha wielu z nich kradzieże.

           Utknęliśmy w swoich poglądach i nawet nie staramy się ich zmienić. Romowie żyją  często w odosobnieniu i niechęci środowiska wokół. Im samym nie jest prosto wydostać się z własnej, konserwatywnej grupy.

            Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna podjęło się trudnego zadania przybliżenia kultury i życia tej grupy etnicznej. Obserwując klasy 7, które wzięły udział w tych warsztatach widzieliśmy jak mała jest wiedza naszej młodzieży o Romach. Panie prowadzące zajęcia starały się w różny sposób opowiedzieć i przedstawić historię ich pojawienia się na ziemiach polskich i w Europie.

     Młodzież dowiedziała się jak wyglądał ich koczowniczy tryb życia i jakie zawody stanowiły ich źródło utrzymania. Niektóre z nich są zawodami ginącymi np. kotlarz, kowal czy handlarz końmi. Zajmowali się zielarstwem i wróżbiarstwem Kto z nas nie zetknął się z patelnią wykonaną przez Romów?

              Jest spora rzesza miłośników ich muzyki – często bardzo romantycznej i towarzyszącej zakochanym parom, a nierzadko bardzo żywej, kolorowej i pełnej energii. Ich występom zawsze towarzyszy bardzo bogata oprawa taneczna z wirującymi sukniami tancerek i barwnymi strojami całego zespołu.

     Warsztaty te na pewno wywołały chwilę refleksji wśród młodzieży, czy moja ocena Romów jest słuszna i obiektywna?

     Sądzimy, że o taki efekt chodziło organizatorom.

      

      

     Poznajemy Kanadę  i losy autora „Lilu”

         Pana Stefana Potockiego

             Były to drugie odwiedziny autora w naszej szkolnej bibliotece.

     Tym razem słuchaczami byli uczniowie klas 3, ponieważ do tej grupy wiekowej skierowana jest lektura.

     Duży entuzjazm wywołała prezentacja w której uczniowie mogli zapoznać się ze zwyczajami zwierząt żyjących w Kanadzie. Było wiele pytań o to jak zachowywać się przy spotkaniu z niedźwiedziem, jak uniknąć kontaktu ze skunksem?

              Zobaczyliśmy również piękno Kanady w różnych porach roku. Jest to ojczyzna autora „Lilu”, ale nie jedyny kraj w którym żył i pracował. Była to również Francja, Anglia i od 20 lat Polska, która skradła serce pisarza. To kraj z którego pochodzą Jego rodzice.

              Dzieci interesował również sam proces tworzenia książki – ile to zajmuje czasu, gdzie najlepiej się je tworzy? Pan Potocki z ogromnym zainteresowaniem słuchał pytań. Na na wszystkie starał się odpowiedzieć wyczerpująco i w sposób zrozumiały dla młodych uczestników spotkania.

     Zarówno autor jak i uczniowie wyszli z biblioteki bardzo zadowoleni, a szczególni Ci którzy trzymali w rękach zakupioną książkę z autografem i odciskiem łapki Miodala.

                   

      

      

     Warsztaty etnograficzne „Muzyczna Warszawa”

                 Dzięki wspólpracy biblioteki szkolnej ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna uczniowie naszej szkoły z klas 5,6 i 7 mogli wziąć udział w warsztatach „Muzyczna Warszawa”. Zajęcia te odbyły się w ramach projektu „Edukuj z antropologią” i trwały 3 godziny lekcyjne.

               W trakcie tych warsztatów młodzież mogła poznać historię stolicy i jej muzyczny klimat ukryty w tekstach piosenek. Przekrój czasowy był ogromny, od powstałych w międzywojniu do współczesności. Piosenki to doskonałe żródło wiedzy o atmosferze miasta, jego zmianach i ludziach w nim żyjących.

            Poprzez te zajęcia uczniowie zrozumieli, że z pozoru tak różne style, temperamenty i wykonania mogą mieć dużo cech wspólnych. Jako przykład były zaprezentowane fragmenty utworów Czesława Niemena, grupy Lady Pank, Mieczysława Fogga, Ireny Santor.

           Mamy nadzieję, że warsztaty te zaowocowały chęcią głębszego poznania rytmu naszego miasta i klimatu różnych jego dzielnic.

      

     MDJO w „Kaczorowskim”

     Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego miały nieco uboższą oprawę niż poprzednie, a związane to było z tym, że w tym samym czasie uczniowie uczęszczali na rekolekcje wielkopostne. Niemniej ani nauczyciele bibliotekarze, ani poloniści nie zapomnieli o zwróceniu uwagi uczniów na fakt, jak istotna jest umiejętność poprawnego komunikowania się
     w języku. W tym celu przygotowano okolicznościowe wystawki wprowadzające w meandry polskiej gramatyki i ortografii jak również (dla wszystkich chętnych) tablice z różnorodnymi zadaniami i zagadkami.

     Aby jednak nie umknął uwadze ten Dzień Naszym wychowankom,
     na pierwszej i piątej lekcji nadano przez szkolny radiowęzeł krótką audycję,
     w której przypomniano genezę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego a także przeczytano kilka utworów poetyckich, w których była mowa o języku.

      

      

      

     Walentynki w szkolnej bibliotece

      

      

     „Pasowanie na czytelnika” – spotkanie autorskie z Panem Stefanem Potockim

         W tym roku szkolnym w ramach akcji „Pasowanie na czytelnika”  klas pierwszych odbyło się w październiku i listopadzie 9 spotkań autorskich z p. Stefanem Potockim.

     Jest on autorem cyklu „Droga Mleczna” w skład którego wchodzą: „12 przygód misia Miodala” i „Lilu”.

           Autor przedstawił dzieciom bardzo interesującą prezentację dotyczącą Kanady (kraju w którym się urodził) i bohaterów jego książek.

     Zaprezentowana również została piosenka o misiu Miodalu.

     Uczniowie dowiedzieli się o specyficznym klimacie tego kraju wynikającej z jego

     położenia geograficznego. Kilka anegdot dotyczących fauny, jaka tam występuje bardzo rozbudziło ciekawość dzieci.

            Zakończeniem spotkania był zakup książek autora, uzyskanie jego autografu i odcisku łapki Miodal.

     Ważną częścią wizyty uczniów  było zapoznanie się z regulaminem korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz kodeksem czytelnika.

     „Pasowanie na czytelnika” bardzo się wszystkim klasom podobało i wyszli od nas zaopatrzeni w ciekawą lekturę.

      

     Warsztaty „ Chleb w różnych kulturach świata”

     16.10.2023 r obchodziliśmy „Światowy Dzień chleba”.

     Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

     Dlatego łącząc te dwie  okazje w dniu 19.10 odbyły się w bibliotece szkolnej warsztaty „Chleb w różnych kulturach świata” dla klas 3H i 3D.

           Organizatorem było Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Prowadziła je Pani Justyna Orlikowska.

     Prezentacja przedstawiona w trakcie warsztatów przybliżyła uczniom cały proces wytwarzania tego podstawowego składnika naszego jadłospisu.

     Mogli oni zobaczyć ziarna z których po zmieleniu otrzymuje się mąkę do wyrobu chleba.

             Na całym świecie są jego setki jak nie tysiące gatunków, o różnym składzie, kształcie i sposobie pieczenia. Zakończeniem spotkania była degustacja chleba „pita” z dodatkiem humusu.

              Były to bardzo ciekawe warsztaty, poszerzające nasza wiedzę o sposobie wytwarzania pieczywa i różnicach z tego wynikających.

      

     Ciche przerwy w bibliotece #NPRCZ 2.0.

      

      

      

      

      

      

            

     Spotkanie z Krzysztofem Piersą

      

            

     Spotkanie autorskie z Agnieszką Kazałą #NPRCz2.0

     24 października 2022 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i ilustratorką Agnieszką Kazałą, w którym udział wzięły dzieci z klas pierwszych. Agnieszka Kazała jest autorką wielu książek dla dzieci, takich jak na przykład: ,,Zegar z Miaukułką", ,,Nietoperz Leon", ,,Kram z marzeniami…" Jej ostatnia książka - ,,Rozwód to jeszcze nie koniec świata! Czy rodzice wciąż nas kochają, gdy już nie są razem?", porusza ważne i trudne tematy, istotne dla każdego dziecka, które dorasta w rozbitej rodzinie.

     Centralnym punktem wydarzenia było przedstawienie kilku bajek w formule teatrzyku Kamishibai. Następnie autorka rozmawiała z dziećmi o tym, jak powstają książki, skąd bierze pomysły na ich pisanie, etc. Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia wybranych przez siebie książek z dedykacją autorki.

      

     Nauczyciele bibliotekarze

      

            

     Z Sylwią Wojciechowską o biznesie #NPRCz2.0

     4 października 2022 roku gościliśmy w szkolnej bibliotece autorkę książki ,,Julek i dziura w budżecie". Tym razem zajęcia związane były z nową pozycją w twórczości pani Sylwii, z książką pt. ,,Julek i cały ten biznes".

     Podczas zajęć dzieci poznały atrakcyjne metody oszczędzania, dowiedziały się, jak planować swój budżet, co to znaczy być świadomym konsumentem i dlaczego pożyczanie pieniędzy kosztuje.

     Uczniowie dowiedzieli się również jak różnorodny może być biznes, kim jest przedsiębiorca i z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się ktoś, kto decyduje się założyć własną firmę. Wyjaśniła również znaczenie takich zwrotów jak: „być na etacie” lub „uprawiać wolny zawód”.

     To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to sposób poprowadzenia zajęć – autorka podzieliła się z dziećmi sposobami na edukację finansową, wspierała w dzieciach przedsiębiorczość i kreatywność, a wszystko poprzez zabawę i aktywność.

     W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas czwartych.

      

     Nauczyciele bibliotekarze

      

            

     Pasowani na Czytelnika #NPRCz2.0

     Jak co roku w październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, uczniowie klas I zostali pasowani na czytelników. Wydarzenie to na stałe wpisało się do kalendarza imprez bibliotecznych.

     Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu-wiersza pt. „List do dzieci” M. Terlikowskiej. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, kto jest nadawcą listu. Po wysłuchaniu wiersza „Skarga książki” dzieci miały odpowiedzieć na pytanie, o co apelują książki. Następnie wzięły udział w krótkim teście z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai, którego celem było sformułowanie na podstawie ilustracji zasad dotyczących poszanowania książek. Dużo radości przyniosła zabawa dydaktyczna „Prawda czy też nie?”, w której nauczyciel czytał kolejno zdania na temat sposobów korzystania z książki, a zadaniem uczniów było ocenienie ich słuszności poprzez podniesienie tabliczki ze smutną lub wesołą minką. Nauczyciele bibliotekarze odbyli z uczniami krótką pogadankę również na temat regulaminu biblioteki szkolnej, jej zbiorów oraz zasad wypożyczania książek.

     Wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na koniec wszyscy za pomocą czarodziejskiej książki zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej.

     Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały w prezencie „Bilet powrotny do biblioteki”, który ma zapoczątkować wspólną całoroczną zabawę czytelniczą. Uczniom wręczono również „Wyprawkę Czytelniczą” w postaci dwóch książek, a to w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytelnicy mieli również okazję wypożyczyć swoją pierwszą książkę w bibliotece szkolnej i ta część uroczystości spotkała się z największym entuzjazmem.

     Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej! Książki czekają!!!

      

     Nauczyciele bibliotekarze

      

            

     SPOTKANIE Z PANEM ADAMEM STUDZIŃSKIM  #NPRCz2.0

     Jak nie dać się nabrać handlowcom, czyli o ,,Chciejosztuczkach" Adama Studzińskiego.

     7 października 2022 roku odbyło się spotkanie z Panem Adamem Studzińskim, autorem takich książek jak: ,,Wiewiórczy zakątek", ,,Czwarta władza szóstej B", ,,Spytko Show – gadając z rzeczami" oraz ,,Chciejosztuczki". I właśnie tej ostatniej dotyczyła rozmowa. To w niej Adam Studziński przestrzega młodych czytelników przed negatywnym wpływem mediów, serwisów społecznościowych, reklamy. Demaskuje najczęstsze sztuczki marketingowe jak chociażby fałszywe promocje, ceny zakończone ‘99’, gratisy, reklamy, zbieractwo (naklejki, pluszaki, etc.).

     Dzieci trafnie rozpoznawały, że lizak z zabawką, komiks z maskotką to żadne prezenty, skoro i tak za nie trzeba zapłacić. Następnie same spróbowały swych sił w tworzeniu reklamowych sloganów, sprzedaży wybranych produktów, itp. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę ,,Chciejosztuczki" z dedykacją od autora.

     Najlepsze podsumowanie spotkania, to opinia jednego z uczestników: „No, i takie lekcje powinny być!”.

      

     Nauczyciele bibliotekarze

            

     MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH #NPRCz2.0

            

      

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     W 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 356 im. R. Kaczorowskiego w Warszawie otrzymała w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 3 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, kwotę 12 tyś.

     złotych (wraz z wkładem własnym łączna suma dofinansowania wynosi 15 tyś. zł).

            

     DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA #NPRCz2.0

     29 września to ważny dzień, w którym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.Z tej okazji, uczniowie klasy 6 G, a także Jakub z 7c i Iga z 8o, postanowili w tym dniu przeczytać uczniom klas młodszych ciekawe opowiadania różnych autorów książek dla dzieci. Klasy 1 d, 1e, 1 g, 2s, 3s z radością wysłuchały fragmentów utworów: Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, Doroty Gellner „Wścibscy” i „Czekoladki dla sąsiadki”, Michela Piquemala „Bajki filozoficzne”, Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba”, wiersze Brzechwy i Tuwima. Występujący nie zapomnieli o przedstawieniu celu tego święta.

      

     Dzieci z entuzjazmem wysłuchały ciekawych historyjek, zadawały pytania, na które otrzymały odpowiedzi. Te chwile z ciekawą książką pozostaną w naszej pamięci. Z pewnością powtórzymy tę akcję.

      

     Nauczyciele bibliotekarze we współpracy z p. E.Sienkiewicz

           GODZINY_PRACY_BIBLIOTEKI.pdf

           Warsztaty - „J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy” #NPRCz2.0

      

                  W dniu 03.06.22r uczniowie klasy 5g spotkali się z p. Sylwią

     Jaworską, która jest pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

     w Warszawie, na warsztatach dotyczących twórczości J.R.R. Tolkiena.

     „Hobbit” jest jedną z ulubionych lektur naszych uczniów, dlatego byliśmy

     ciekawi, jak będą przebiegały zajęcia i czy ich zainteresują.

     Rozpoczęły się prezentacją dotyczącą biografii i twórczości autora.

                  Następnym ich elementem było stworzenie gry planszowej

     dotyczącej wydarzeń z powieści Hobbit. Uczniowie mieli do dyspozycji

     mini portrety bohaterów książki i zapis wydarzeń, w jakich brali oni

     udział. Praca w grupach przebiegała bardzo sprawnie i widać było duże

     zaangażowanie w nią uczniów. Pomysły na stworzenie gry mieli bardzo

     ciekawe i pomimo ograniczeń czasowych udało im się nawet zagrać w

     wykonaną przez siebie grę.     Warsztaty „Maria Konopnicka – patronka roku 2022” #NPRCz2.0

      

                23.05.22r  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty związane

     z twórczością Marii Konopnickiej.

     W tym dniu obchodziliśmy 180 rocznicę urodzin tej pisarki.

     Zajęcia prowadziła p. Sylwia Jaworska, która jest pracownikiem

     Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

     Na wstępie przedstawiła krótki życiorys autorki i fragmenty jej

     twórczości.

     Uczniowie klasy 3e mieli do wykonania zadanie plastyczne. Musieli

     zilustrować  wylosowany fragment wiersza poetki.

     Rysunki zostały zaprezentowane przy użyciu teatrzyku Kamishibai.

     Pani Jaworska była miło zaskoczona poziomem wykonanych prac.

     Twórczość Marii konopnickiej jest obecnie trochę zapomniana i rzadko

     wykorzystywana przez nauczycieli.

     Dlatego warto było przypomnieć sylwetkę patronki 2022 roku.     Warsztaty „Warszawska Syrenka” #NPRCz2.0

      

                  Jest to tytuł legendy, która była tematem warsztatów

     zorganizowanych dla klasy 3h i prowadzonych przez p. Sylwię Jaworską z

     Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie.

     Treść jej została zaprezentowana przy użyciu teatrzyku Kamishibai.

                W dalszej części zajęć uczniowie rozwiązywali krzyżówkę ,

     której hasła dotyczyły  legendy i ustalali chronologię wydarzeń, jakie

     miały w niej miejsce.

     Pani Jaworska, która wystąpiła w szarej, lnianej sukni wprowadziła nas w

     klimat początków historii naszej stolicy.

                Najwięcej emocji wywołała  jednak zabawa ruchowa. Chłopcy

     wystąpili w niej w roli rybaków, a dziewczynki syren. Wymagała ona

     zgrania grupy i koncentracji.

     Przed każdą turą miała miejsce narada i ustalenie przy której liczbie

     (głośno wyliczanej) będzie „połów’ syren. Oczywiście po kilku turach

     nastąpiła zamiana ról i chłopcy byli odławiani przez dziewczęta.

     Uczniowie opuszczający bibliotekę szkolną po warsztatach byli roześmiani

     i zadowoleni ze spędzonego wspólnie czasu.     Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

           Książki w języku ukraińskim (книги українською мовою)

     У шкільній бібліотеці є книги українською мовою. Ось перелік назв:

     Фелікс, Нет і Ніка та банда невидимих, Чарівне дерево: Червоне крісло,

     Щаслива пригода, Спляча красуня, Вулиця Вишнева (частина Осінь, Весна)

     Кітті каже: Доброго ранку, Тварини, Африканські тварини, Фрукти, Ліс,

     Три ведмеді, Дюймовочка, Недомальовані вірші, Бесконечники, Чорти лисі,

     Небилиці.

     Книжками можна користуватися в читальному залі або випозичати додому.

     Запрошуємо!

      

     Для вчителів 1-3 класів у нас є методичні рекомендації, які полегшують

     роботу з україномовними учнями під час вивчення букв (каліграфії),

     математики, трудового навчання та образотворчого мистецтва,

     а також книги для вивчення української мови (для учнів 1-3 класів).

      

     З найкращими побажаннями

     бібліотекарі та вчителі

      

      

     W bibliotece szkolnej dostępne są książki w języku ukraińskim. Oto lista

     tytułów: Feliks, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi, Magiczne

     Drzewo: Czerwone krzesło, Szczęśliwa przygoda, Śpiąca Królewna, Jesień

     na ulicy Czereśniowej, Wiosna na ulicy Czereśniowej, Kicia Koci mówi:

     Dzień dobry, Zwierzęta, Zwierzęta Afryki, Owoce, Las, Nieskończoność,

     Babciu!-woła Frider, Łyse diabły, Calineczka, Trzy niedźwiedzie,

     Niedomalowane wiersze, Fikcja.

     Z książek można korzystać na miejscu w czytelni lub wypożyczyć do domu.

     Zapraszamy!

      

     Dla nauczycieli klas 0-3 dysponujemy kartami pracy ułatwiającymi pracę z

     uczniem ukraińskojęzycznym z zakresu nauki liter (kaligrafia),

     matematyki, techniki i plastyki,

     oraz książki do nauki jęz.ukraińskiego (dla uczniów klas 1-3)

      

     Pozdrawiamy

     Nauczyciele bibliotekarze

      

     *Powyższe materiały zostały podarowane szkole przez Fundację

     Powszechnego Czytania w ramach akcji Książka chroni.

      

     WYWIAD Z ZASTĘPCĄ BURMISTRZA DZIELNICY BIAŁOŁĘKA

     ORAZ RADNĄ M.ST. WARSZAWY

     W naszej szkole realizowany jest projekt „Artystyczna mapa Białołęki”, którego tematem głównym są patroni ulic białołęckich – malarze, rzeźbiarze, kompozytorzy, pisarze. Wywiad z Zastępcą Burmistrza p. Izabelą Ziątek oraz Radną m.st. Warszawy p.Anną Auksel-Sekutowicz stanowi inaugurację projektu. Wywiad przeprowadziły uczennice: Zosia Konstantynowicz i Zuzia Wojtkiewicz pod opieką p. Katarzyny Suleckiej.

      

     Zosia K.: Kiedy datuje się początki dzielnicy Białołęka?

     Pani Burmistrz: W latach 90. dzielnica Białołęka była samodzielną gminą, dopiero później została włączona do Warszawy. Jest osiemnastą dzielnicą. Szlachecka wieś Białołęka istnieje od 1580 roku. W 1951 roku grupa wsi, w tym Białołęka, została przyłączona do Warszawy. Od 1994 roku osiedle Białołęka dało nazwę nowej gminie Warszawa – Białołęka. Kiedy zmieniono podział terytorialny Warszawy w 2002 roku, zastąpiono gminy dzielnicami. W którym roku się urodziłyście?

     Z.K.: W 2007 r.

     P.B.: Więc niedługo po tym, jak Białołęka została włączona w organizm m.st.Warszawy. Białołęka – nazwa naszej dzielnicy pochodzi od „białej łąki”, bo były tu łąki i białe kwiaty. Białołęka jest korzystnym miejscem dla osób przyjeżdżających do Warszawy. Dlatego też mieszka tutaj dużo rodzin z dziećmi. Nasza dzielnica ma jeden z większych budżetów inwestycyjnych.

     Zuzia W.: Jaka jest symbolika herbu Białołęki?

     P.B.: Herb Białołęki składa się z dwóch pól, ponieważ powstał z połączenia dwóch starych miejscowości – Tarchomina i Białołęki. Znajduje się tam snopek siana, co wiąże się z historią dzielnicy, gdzie dawniej były folwarki, pola uprawne, a ludność zajmowała się rolnictwem. Lew na baszcie nawiązuje do herbu Prawdzic, rodziny Gołyńskich, długoletnich właścicieli Tarchomina i Białołęki. Moją uwagę zawsze przykuwa ten snopek, bo w herbie dzielnicy jest to symbol niecodzienny, intrygujący.

     p. Katarzyna S.: Tak, nadaje takiej sielskości naszej dzielnicy.

     P.B.: Bo taka ta nasza dzielnica właśnie jest.

     p. Anna Auksel-Sekutowicz: W herbie bardzo istotne są też kolory: biały, zielony, złoty i czerwony. Zielony nawiązuje do tej wiejskiej odsłony dzielnicy, zaś złoty to już charakter miejski. Biały oznacza uczciwość, zielony - nadzieję, radość, złoty -  szlachetność, życzliwość, a czerwony – odwagę, wolność.

     p.K.S.: Dzielnica jest już absolutnie miejska, a jednak przewijają się elementy podkreślające jej sielskość. Nasza szkoła również ma takie kolory w swoim logo – żółty, zielony i czerwony. To takie głębokie nawiązanie do barw Białołęki. „Mała ojczyzna” jest dla nas bardzo ważna.

     Z.K.:  A jak zmieniała się liczba mieszkańców Białołęki? Ilu jest ich obecnie?

     P.B.: Odpowiem na przykładzie tego budynku (Urząd Gminy Białołęka – przyp. red.). Budynek był budowany w I dekadzie XXIw., kiedy dzielnica miała 30 tys. mieszkańców. Obecnie formalnie jest 130 tys. mieszkańców, mamy już drugą siedzibę urzędu dzielnicy, bo się nie mieścimy w tym budynku. Z rosnącą liczbą mieszkańców związana jest bardzo duża liczba spraw do załatwienia, więc rozrasta się liczba wydziałów. Średnio w roku przyrasta formalnie 2 tys. mieszkańców, czyli takich, którzy przychodzą do nas i się meldują, wyrabiają dowody osobiste, maja adresy. Mamy też wielu mieszkańców, którzy wynajmują mieszkanie, kupują, ale nie meldują się, a tym samym nie figurują w zestawieniach liczby mieszkańców.

     Z.W.: Czyli niełatwo jest określić, ilu mieszkańców ma nasza dzielnica?

     P.B.: Tak, niełatwo. Myślę, że 160 tysięcy.

     Z.W.: Jakie są perspektywy rozwoju dzielnicy i czy planuje się budowę kolejnych osiedli mieszkaniowych?

     P.B.: Będzie się działo i dzieje się dużo. Mamy duże potrzeby w różnych obszarach. W trakcie realizacji jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, biblioteka na Choszczówce, rozbudowujemy szkołę 257. Przewidujemy remont starego przedszkola Mały Tarchominek. Budowa szkoły na Świderskiej. Budynek przy ulicy Bohaterów przy SP110. Adaptacja przedszkola przy ul. Marywilskiej. Potencjał urbanistyczny dzielnicy jest wielki, największy ze wszystkich dzielnic Warszawy, szczególnie teren Zielonej Białołęki.

     Z.K.: Jeżeli dzielnica tak prężnie się rozwija, jest tyle planów inwestycyjnych, to zieleni zapewne jest coraz mniej. Czy nadal możemy mówić o tym, że Białołęka jest płucami stolicy?

     P.B.: Proszę popatrzeć na mapę. Tutaj mamy tereny Natura 2000, tutaj zieleń i lasy Choszczówki. Wiecie… Niedawno wracałam ze spotkania na Choszczówce. Przejeżdżałam przez ul.Mehoffera, weszła mi nonszalancko na ulicę klępa, a za nią bryknęło maleństwo. Cenimy zieleń. Staramy się te tereny zielone chronić. Decydując się na zabudowę terenu zielonego, dochodzi do szeregu konsultacji np. z Lasami Państwowymi, z Biurem Architektury. Każda działka np. na Choszczówce jest analizowana zanim zapadnie decyzja o jej odlesieniu i zabudowie.

     P. A.A-S.: Głos zabierają też zaangażowani mieszkańcy i ich opinia też jest bardzo ważna. Mieszkańcy są bardzo czujni, a gdy widzą jakieś wycinki drzew, to alarmują. Ta świadomość ekologiczna, klimatyczna jest bardzo duża zarówno urzędników, jak i mieszkańców. Zależy nam, żeby Białołęka była płucami Warszawy. Dbamy o treny zielone, rekreacyjne. Staramy się zachować zdrowy rozsądek. Zabudowa też musi być, abyśmy mogli mówić o rozwoju (każdy chce mieć dostęp do szkoły, korzystać z basenu, placu zabaw), ale staramy się, aby było zielono i ładnie.

     Z.W.: I jest ładnie. Poznając topografię Białołęki chcemy zapoznać się z artystycznymi patronami ulic białołęckich. Interesuje nas to, jak przebiega cały proces nadawania nazw ulicom.

     P. A.A-S.: Bardzo często są to inicjatywy mieszkańców, deweloperów, instytucji. Ktoś ma jakiś pomysł i chciałby uhonorować jakąś znaną postać. Takie osoby się zbierają, piszą odpowiednie pismo, które jest składane na ręce przewodniczącego komisji nazewniczej. Można przyjść do nas na taka komisję i przedstawić swój wniosek. On jest wtedy procedowany. Komisja wydaje swoją opinię. Następnie trafia ten wniosek do Rady Dzielnicy. Gdy Rada Dzielnicy przegłosuje wniosek, wraca on do nas, do głównej komisji nazewnictwa. My opiniujemy. A potem zostaje przedstawiony na Radzie Warszawy i jest przegłosowany. Proces jest stosunkowo długi, bo wniosek musi przejść i przez Radę Dzielnicy, i przez Radę Miasta. Ważne jest, aby znaleźć reprezentacyjne miejsce, któremu chcemy nadać imię patrona. A to nie jest łatwe. Szukanie odpowiedniego miejsca, któremu chcieliśmy nadać imię Anny Jantar, zajęło nam… 2 lata! Bardzo ważne jest jeszcze to, że ulica może otrzymać imię patrona, od którego śmierci minęło co najmniej 5 lat.

     p.K.S.: Mówi się o tym, że w pewnym sensie ryzykowne jest nadawanie imienia od osób jeszcze żyjących, ponieważ w ich życiu może się jeszcze dużo wydarzyć, np. niechlubnych sytuacji. Czy Pani się z tym zgadza?

     p.A.A-S.: Rzeczywiście zdarzają się takie sytuacje i jest to pewien problem. Nazewnictwo ulic to naprawdę trudne decyzje. Ale mamy tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Cieszymy się, że takie miano otrzymują też młodzi ludzie i możemy ich uhonorować. Jeżeli znamy zasłużoną osobę np. Maję Ostaszewską, to czekanie aż do jej śmierci nie miałoby sensu.

     Z.K.: Czy mieszkańcy mogą zabrać głos w sprawie nadawania nazw ulic?

     p.A.A-S.: Bardzo często gościmy ich na komisjach ze swoimi pomysłami. Zdarzają się sytuacje, że nie możemy w danym momencie wykorzystać jakiegoś pomysłu, a jest on interesujący. Funkcjonuje Bank Nazw, do którego trafiają właśnie pomysły niewykorzystane, a warte uwagi. Czekają tam na swoją kolej. Często nadawane są nazwy od obiektów np. historycznych, które znajdują się w tym miejscu, za pomocą nazwy podkreślamy, z czego zasłynęło dane miejsce. Chcemy, aby było  to spójne.

     Z.W.:  Czy zdarzają się zgłoszenia mieszkańców do Urzędu w celu zmiany nazwy?

     p.A.A-S.: Oczywiście, że tak. W 80% przychylamy się do woli mieszkańców.

     Z.W.:  O! To bardzo dużo.

     p.A.A-S.: Tak . Nikt nikomu nie chce utrudniać, uprzykrzać życia.

     Bardzo nam się podoba to, co robicie. Mało się mówi o nazwach ulic. Komisja nazewnictwa ma ważne zadania do wykonania, bo tak naprawdę bez nich mieszkańcy nie mieliby adresów i byłby jeden wielki chaos w mieście.

     Myślę, że warto zakończyć Wasz projekt wybraniem jakiegoś artysty. Trzeba by było znaleźć jakąś ulicę na Białołęce, skwer czy park. Można by przeprocedować propozycję przez Radę Warszawy, Radę Dzielnicy i byłaby to Wasza inicjatywa. Zgłoście się do Biura Kultury i Promocji Miasta. Tam jest jednostka odpowiedzialna za nazewnictwo miejskie – Biuro Geodezji. Bardzo popieramy pomysł projektu, który realizujecie.

     Z.K.: Dziękujemy. Chętnie zaproponujemy patrona dla jakiejś ulicy. Dziękujemy bardzo za rozmowę, za poświęcony czas. Czy w razie dodatkowych pytań, czy trudności w realizacji projektu możemy liczyć na Pań pomoc?

     P.B.: Oczywiście!

     p.A.A-S.: Z miłą chęcią!

      

     Projekt realizowany jest przez nauczycieli bibliotekarzy

     we współpracy z p. Grażyną Falkowską i p. Kingą Machnio.     Warsztaty etnograficzne

      

           W marcu kontynuowaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem "Pracownia Etnograficzna". Odbyły się warsztaty „Etnografia Wisły” dla klas 6 i 7.

     Podczas ich trwania uczniowie dowiedzieli się, jakie znaczenie miała Wisła dawniej i jakie ma obecnie. Czy ważna jest jej rola w życiu Warszawiaków? Jaki obraz Wisły funkcjonuje w kulturze i społeczeństwie?

     Ale  najważniejszy dla prowadzących był stosunek do rzeki uczestników warsztatów.

     Obecnie Wisła, właściwie jej nadbrzeże jest miejscem spacerów, spotkań towarzyskich i wycieczek rowerowych. Powstała wspaniała infrastruktura umożliwiająca świetną komunikację i ciekawe wrażenia estetyczne. Praska strona Wisły jest bardziej dzika, tajemnicza, bliższa naturze. Rzeka jest też miejscem uprawiania sportów wodnych (wioślarstwo) i przepraw (prom).

     Na pewno takie warsztaty pobudzają do zainteresowania się naszą królową rzek.

      

     Organizatorki ze Stowarzyszenia zaproponowały również warsztaty dla klas

     5 o tematyce związanej z Warszawą.

     Każda klasa wzięła udział w cyklu trzech lekcji:

      

     1.            Dawne warszawskie zabawy podwórkowe.

     Celem zajęć było przekazanie uczestnikom wiedzy o dawnych warszawskich grach i zabawach podwórkowych.  Uczniowie poznali grę w zośkę, krowę, kapsle czy cymbergaja – to jeszcze do niedawna wszystkim gry i zabawy dobrze znane, a obecnie zupełnie zapomniane. Bawili się w nie ich rodzice lub dziadkowie. Odsłuchując fragmenty nagrań mogli zgadywać, co to jest za zabawa. Mieli również możliwość wykonania i zagrania w zaprojektowaną przez siebie grę. Była to gra w kapsle.

      

     2.            Architektura warszawskich podwórek

     Uczestnicy warsztatów poznali charakterystyczne elementy stołecznych podwórek – tych dawnych, przedwojennych i PRL-owskich (odsłuchując nagrania), ale i współczesnych, oraz ich rolę w codziennym życiu mieszkańców. Oglądając zdjęcia podwórek z różnych epok mogli przyporządkować je do odpowiedniego przedziału na osi czasu. Mieli również możliwość zaprojektowania swojego wymarzonego podwórka. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci i młodzieży z architekturą wybranych typów warszawskich podwórek (w ujęciu historycznym) i ich rolą w życiu codziennym mieszkańców.

      

     3.            Podwórkowi lokatorzy

     Nasze miejskie podwórka zamieszkiwane są często przez czworonożnych lokatorów. W czasie zajęć uczniowie poznali ciekawostki dotyczące życia miejskich kotów wolnożyjących. Dowiedzieli się, w jaki sposób pomagać, a nie szkodzić tym zwierzętom. Podróżowali również szlakiem znaczeń, jakie przypisuje się kotom w różnych kulturach. Dowiedzieli się również, jakie miejsca zwierzęta te zajmują w tekstach kultury i szacie miejskiej Warszawy. W czasie zajęć czekał na nich quiz o miejskiej faunie i florze. Wysłuchali również legendy hebrajskiej tłumaczącej istnienie na świecie kotów. Celem tych zajęć było uwrażliwienie dzieci na przestrzeń miejską i kwestie związane z odpowiedzialnością społeczną wobec zwierząt. Miały rozbudzić ciekawość poznawczą dzieci i młodzieży i uważność na potrzeby zwierząt. Po zakończeniu warsztatów uczniowie wypowiadali się na temat części, która najbardziej im się podobała.

     Wygrała gra w kapsle.

      Nauczyciele bibliotekarze

      

      

                    

            

      

     "Wyniki konkursu międzyszkolnego "Miłość z literą P w tle"

      

     Komisja konkursowa w składzie:

     1. p. Monika Kowaleczko-Szumowska - tłumaczka, pisarka, scenarzystka,

     producentka filmowa

     2. p. Dorota Dziedzic - kierownik białołęckiej biblioteki publicznej

     "Zielona Biblioteka"

     3. p. Monika Gomułka - nauczyciel języka polskiego w SP356

      

     ogłasza wyniki międzyszkolnego konkursu literackiego "Miłość z literą P w tle".

      

     I miejsce - Agnieszka Sikorska SP356 za opowiadanie "Polukrowana

     pralinka"

     II miejsce - Dominika Czerech SP368 za opowiadanie "Psi przyjaciel"

     III miejsce - Kamila Zakrzewska SP368 za opowiadanie "Poszukiwanie

     przyjaciela"

     wyróżnienie - Filip Burzyński SP356 za opowiadanie [Patrycjusz (Pat) Pąsowski]

      

     Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz

     gratulujemy pięknych twórczych prac!

     Nauczycielom serdecznie dziękujemy za koordynowanie konkursu w swoich

     szkołach.

      

     1.pdf

     2.pdf

     3.pdf

     4.pdf

      

      

     Pozdrawiamy i dziękujemy za współpracę

     nauczyciele bibliotekarze

     SP356 w Warszawie

      

      

      

           Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

      

            

     Certyfikat "WYCHOWANIE przez CZYTANIE" 

      

      

           Międzyszkolny konkurs literacki

      

      

      

     Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6-8 do wzięcia udziału w

     międzyszkolnym konkursie literackim "Miłość z literą P w tle",

     polegającym na napisaniu opowiadania o tematyce miłosnej, w którym

     wszystkie wyrazy muszą rozpoczynać się literą "P". Organizatorem

     konkursu jest biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 356 w Warszawie.

     Patronat nad tym konkursem (zabawą językową) objęła pisarka p. Monika

     Kowaleczko-Szumowska. Zapraszamy do zabawy!

      

     Wszelkie informacje na temat terminów, zasad uczestnictwa, nagród,

     danych kontaktowych zamieszczone zostały w regulaminie konkursu.

      

     miedzyszkolny_konkurs_Regulamin_konkursu_Milosc_z_litera_P_w_tle_-_IOD.pdf

     RODO_zal.2-3.pdf

      

     Pozdrawiamy

     nauczyciele bibliotekarze

     tel. (22)675-25-94 w.32

           Warsztaty etnograficzne

      

      

      

      

      

      

     Warsztaty etnograficzne Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”

      

     Pod koniec października rozpoczęliśmy cykl zajęć etnograficznych w  ramach projektu „Edukuj z antropologią”. Przeprowadzone zostały przez  panie etnolog ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” – p. Justynę Orlikowską i p. Katarzynę Kamler. Łącznie w warsztatach udział wzięli

     uczniowie szesnastu oddziałów. 29 października uczniowie klas 0A i 0B uczestniczyli w warsztatach

     „Łowiczanka jestem” zorganizowanych przez nas w Zielonej Bibliotece.

     W pierwszych dniach listopada sześć klas trzecich uczestniczyło w warsztatach nt. „Afryka – jeden kontynent, wiele kultur”, które ze względu na czasowe nauczanie zdalne odbyły się  trybie on-line.

      

     Listopad i grudzień poświęcone były warsztatom „Muzyczna Warszawa”, w których udział wzięły klasy 6-7. Dotychczas odbyło się osiem spotkań. Każde trwało 3 godziny lekcyjne. Zajęcia przeprowadzone niezwykle profesjonalnie, można zdecydowanie nazwać je nauką poprzez zabawę, a

     prowadzące - panie etnolog, to zarówno pedagodzy, jak i animatorzy.

      

     Podczas warsztatów wykorzystano przeróżne aktywizujące metody – kalambury, quiz, bingo, burza mózgów, praca w grupach. Rozmawiano o kulturze, o skojarzeniach na temat kultury, porównano kulturę do góry lodowej. Wspólnie zdefiniowano etnografię jako dziedzinę nauki. Zgodnie

     z tematem warsztatów, rozmawiano o warszawskiej piosence – o tym, jakie treści o Warszawie niosą nam dawne i współczesne utwory muzyczne, analizowano teksty wybranych piosenek. Poruszono też niezwykle ważny temat, jakim jest gwara warszawska. Nie zapomniano również o biografiach

     osób związanych z warszawską sceną muzyczną (biografie przedstawione za pomocą kalambury). A to wszystko przeplecione zostało odtworzeniem fragmentów znakomitych piosenek warszawskich, m.in. „Sen o Warszawie”, „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Stacja Warszawa”, „Na prawo most, na lewo most”, „Piosenka o mojej Warszawie”. Wysłuchano zarówno piosenek Osieckiej, wykonań Niemena, Foga, Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, jak i utworów współczesnych np. Sidney Polaka. Nie zabrakło również plastycznych realizacji obrazu Warszawy – uczniowie ilustrowali we własnej interpretacji symbole stolicy. Uczniowie maksymalnie zaktywizowani przez etnolożki, z radością uczestniczyli w warsztatach i bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat swoich wrażeń po odbytych spotkaniach.

      

     Nasza współpraca z etnologami nie kończy się. Kolejne warsztaty nt. „małej Ojczyzny” już wiosną.

      

     Składamy serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu „Pracowania Etnograficzna” za współpracę i wspaniałe wartościowe spotkania.

      

     Nauczyciele bibliotekarze

      

            

     My też przepisaliśmy Tolkiena!

      

      

     Z okazji 130. urodzin Tolkiena Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zorganizowała ogólnopolską akcję KALIGRAFICZNĄ „Przepisujemy Tolkiena” polegającą na przepisywaniu fragmentów utworów J.R.R. Tolkiena, również zgodnie z zasadami kaligrafii. Nasza biblioteka z radością włączyła się w tę nietuzinkową akcję. Chętni uczniowie naszej szkoły przepisali i ozdobili wskazany przez organizatorów fragment "Władcy Pierścieni".

     Wkrótce organizatorzy z nadesłanych prac stworzą wspólny ogólnopolski rękopis tekstów Tolkiena.

     W tej oryginalnej publikacji znajdą się wpisy naszych uczennic:

     Patrycji, Zuzanny, Zosi, Kariny z kl.6D, Niny z kl. 5i, Mai z kl.7H oraz Weroniki z kl.7B.

      

     Uczennicom serdecznie dziękujemy za miłą współpracę i udział w zabawie.

     Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji :)

      

     Pozdrawiamy

     nauczyciele bibliotekarze

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

           Wystawa w Zielonej Bibliotece

      

      

     Z wielką radością pragniemy zaprosić do "Zielonej Biblioteki" (oddział Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka) do obejrzenia wystawy pokonkursowych prac uczniów NASZEJ szkoły. Wystawa pod tytułem "Robot, który zmieni świat" jest otwarta w Wypożyczalni Dla Dorosłych i Dzieci nr 124 przy ul. Berensona 38. Serdecznie dziękujemy "Zielonej Bibliotece" za współpracę!

      

     Wystawa jest dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu "Robot, który zmieni świat" zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.

      

     Zapraszamy również na bloga "Zielonej Biblioteki", gdzie wspomina się o naszym konkursie i wystawie.

     https://zielona124.blogspot.com/2021/11/robot-ktory-zmieni-swiat.html#more

      

     Pozdrawiamy

     nauczyciele bibliotekarze      

     Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Ryrych

      

     Dnia 29 października 2021r. gościliśmy w bibliotece wyjątkową osobę, p. Katarzynę Ryrych – malarkę, ilustratorkę, poetkę, pisarkę – wielokrotnie nagradzaną m.in. uhonorowaną nagrodą Grand Prix oraz nagrodą w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Był to więc wielki zaszczyt i ogromna radość, że Artystka zgodziła się na spotkanie z naszą młodzieżą.

     Przyjechała do nas aż z Krakowa. Pani Ryrych, postać bardzo barwna, niezwykle ciekawa, nietuzinkowa.

     Zaczarowała młodzież z klas 5-8, a o to niełatwo. Spotkania autorskie miały dotyczyć Japonii oraz japońskiego komiksu – mangi, jednak to uczniowie, poprzez liczne pytania, które zadawali autorce, poprowadzili te spotkania. Wartością dodaną więc była spontaniczność i elastyczność p. Ryrych, a nie trzymanie się schematu czy scenariusza typowego spotkania autorskiego. Autorka rozmawiała z uczniami na tematy, które porusza w swojej twórczości, ale także na tematy, o których młodzież chciała porozmawiać. Między uczestnikami a pisarką zawiązała się nić sympatii, a pozytywną atmosferę (mimo, że jak sama mówi: „w książkach lubi straszyć”) czuć było w powietrzu. Autorka pytała również uczniów, na jaki temat powinna napisać kolejną książkę i z radością słuchała ich propozycji.

      

     Po spotkaniu uczniowie podchodzili do pisarki, rozmawiali, czasem nawet szeptali… To dowód na to, że skradła serca uczniów, którzy obdarzyli ją zaufaniem. Uczniowie mieli również okazję nabyć książkę z autografem autorki.

     Biblioteka wzbogaciła się o kilka egzemplarzy polskich mang autorstwa p. Ryrych oraz o pamiątkowy wpis, który już zawisł na ścianie biblioteki. Pani Katarzynie Ryrych serdecznie dziękujemy za spotkanie!

      

     Organizatorzy - nauczyciele bibliotekarze

      

     Spotkanie zorganizowanie z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

           Żywa lekcja historii – Powstanie Warszawskie

      

     Spotkania inne niż zwykle – żywa lekcja historii z p. Moniką Kowaleczko-Szumowską i p. Barbarą Rybeczko. W październiku w bibliotece szkolnej gościliśmy p. Monikę Kowaleczko-Szumowską, autorkę książki „Fajna Ferajna”, przedstawiającą historie kilkorgu dzieci, które pomagały w Powstaniu Warszawskim. Jedną z bohaterek książki i uczestniczką wydarzeń historycznych jest p. Barbara Rybeczko, która również zaszczyciła nas swoją obecnością.

     Jak przebiegały spotkania? O czym rozmawiano? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta… Odbyło się pięć spotkań, łącznie dla 9 klas drugich oraz trzecich, i każde z nich było inne. Tym różniły się od tradycyjnych spotkań autorskich, że pisarka nie opowiadała wprost o swojej twórczości, o świecie przedstawionym w książce, nie reklamowała książki, lecz usunęła się w cień i uwagę skierowała na panią Barbarę. Oddała głos p. Basi oraz uczniom, którzy lawinowo zadawali pytania, a przy tym wykazali się ogromną wiedzą historyczną (BRAWO!). Pani Szumowska nie miała gotowego scenariusza i to stanowiło ogromną wartość tych spotkań. Rozmowy były spontaniczne, żywe, niezwykle ciekawe. Dotyczyły oczywiście Powstania Warszawskiego i udziału dzieci w tym wydarzeniu. Jednak była to relacja naocznego świadka i uczestnika zdarzeń – dziecka z Powstania Warszawskiego. Pani Szumowska wcieliła się w rolę pośrednika między p. Basią a uczniami, umiejętnie poprowadziła rozmowę, odpowiednio ją nakierowywała tak, aby uczniowie jak najwięcej wynieśli ze spotkania.

     Rozmowa z uczniami wzbogacana była prezentacją multimedialną zawierającą ilustracje z książki „Fajna Ferajna”, kadry z ekranizacji filmowej (którą wcześniej uczniowie obejrzeli na lekcji z wychowawcą), archiwalne zdjęcia wojenne i przedwojenne.

     Po spotkaniu uczniowie mieli okazję zakupić książkę i film autorki z dedykacją oraz podpisami obu pań. Biblioteka zaś zyskała nowy egzemplarz „Fajnej Ferajny” oraz pamiątkowy wpis, który już zawisł na ścianie biblioteki.

     Spotkanie było swoistą żywą lekcją historii i za to serdecznie dziękujemy obu paniom.

     Organizatorzy

     Nauczyciele bibliotekarze

     Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

      

            

     Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            

     Robot, który zmieni świat – wyniki

      

     Wyniki konkursu plastyczno-technicznego pt. „Robot, który zmieni świat” zorganizowanego z okazji Roku Lema dla uczniów klas 1-3

     Kategoria – model robota

     I miejsce ex aequo – Soraya kl. 1F, Ahmed kl. 3C

     II miejsce – Przemysław kl. 1S

     III miejsce – Adam kl. 1A

     wyróżnienie – Oskar kl. 1H

     Kategoria – praca plastyczna

     I miejsce – Franciszek kl. 3F

       II miejsce – Aniela kl. 1D

     III miejsce – Filip kl. 1H

     W okresie nauki zdalnej nagrody rzeczowe oraz dyplomy są do odebrania w portierni szkoły.

     Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom (uczniom i ich rodzinom) i gratulujemy wykonania przepięknych, kreatywnych i oryginalnych prac.

     Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

     Organizatorzy – nauczyciele bibliotekarze

      

            

     Przepisujemy Tolkiena

     Z okazji 130. urodzin Tolkiena  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zorganizowała ogólnopolską akcję KALIGRAFICZNĄ „Przepisujemy Tolkiena” polegającą na przepisywaniu fragmentów Tolkiena zgodnie z zasadami kaligrafii. Nasza szkoła z radością włącza się w tę nietuzinkową akcję. Chętni uczniowie naszej szkoły przepiszą i ozdobią tekst Tolkiena. Organizatorzy z nadesłanych prac stworzą wspólny ogólnopolski rękopis tekstów Tolkiena. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie, tym bardziej, że kaligrafia jest już nieco archaiczną, a już na pewno nieco zapomnianą sztuką pisania, a wartą przypominania. Wszelkie pytania prosimy kierować do nauczycieli bibliotekarzy.

      

            

     Zabawa sztuką

      

     plakat.pdf

            

     „Pasowanie na Czytelnika”

      „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych odbyło się 28-29 września w bibliotece szkolnej. Tego dnia świętowaliśmy… czytaniem, ponieważ 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wszystko zaczęło się od głośnego przeczytania przez uczennice kl. 8A (członkinie aktywu czytelniczego) dwóch opowiadań z książki H. Łochockiej „O Wróbelku Elemelku”. Następnie dzieci zapoznane zostały z regulaminem wypożyczalni i sposobem korzystania ze zbiorów biblioteki. Przy użyciu projektora przygotowany został krótki egzamin.

     Na ekranie wyświetlały się zadania, które uczniowie klasy wspólnie rozwiązywali. Oczywiście, wszyscy uczniowie zdali egzamin wzorowo!

     Uczniowie aktywnie i z radością odgadywali bajkowe zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące regulaminu biblioteki, rozmawiali z nauczycielami bibliotekarzami i starszymi koleżankami.

     Kluczowym momentem programu była oczywiście uroczysta przysięga– przyrzeczenie, że uczniowie zawsze będą szanować książki. Nauczyciele bibliotekarze egzemplarzem książki pasowali każdego z uczniów. Na pamiątkę Pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki.

     Ogromną radość sprawił uczniom ostatni punkt imprezy, mianowicie oficjalne wypożyczenie z biblioteki szkolnej pierwszej książki. Tym sposobem drzwi do biblioteki, a przede wszystkim drzwi do wspaniałego świata książek, stoją przed uczniami otworem. Uśmiechy z twarzy dzieci nie znikały. I to nam się podoba!

     Do zobaczenia w bibliotece!

     Nauczyciele bibliotekarze

     PS W tym dniu bibliotekę odwiedziły również dzieci z „0”b. Och! Nie możemy się doczekać, kiedy te rozkoszne dzieciaczki posiadające taaaaki zapał do czytania rozpoczną naukę w klasie I. Czekamy na Was!

            

     Dzień Głośnego Czytania – list otwarty

      

      

     list-otwarty-do-rodzicow-skrocony.pdf

            

     Konkurs „Robot, który zmieni świat”

      

      

     Oswiadczenie_dot._regulaminu__konkursu__-1.docx

     Oswiadczenie_dotyczace_udzialu_w_konkursie___-1.docx

     regulamin-konkursu-Robot-ktory-zmieni-swiat-1.docx

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie
   • Sekretariat do spraw uczniów:
    22 675-25-94 w. 13
    poniedziałek, wtorek. : 8.00 - 16.00
    środa: 12.00 - 16.00
    czwartek, piątek: 8.00 - 16.00

    Sekretariat Dyrektora:
    22 675-25-94 w. 16
    poniedziałek : 8.00 - 16.00
    wtorek: 12.00 - 16.00
    środa - piątek: 8.00 - 16.00
   • ul. Głębocka 66
    03-287 Warszawa
    Poland